2015. szeptember 14., hétfő

Versenyautó születik 94 – A jobbos ajtó külsejének sablonozása

Hol is kezdjem... Sok a meló, sok a teendő, de csinálom, mert csinálni akarom. Néha jó volna pihenni, de lebeg a cél a szemem előtt és ez ösztönöz. Nem kicsit, nagyon! Szóval megint haladtam, a lehetőségekhez képest sokat. A mai posztban az ajtó külső sablonozásáról és a belső oldal előkészítéséről olvashattok.
Az előkészített ajtóra első lépésben a pirosra színezett poliészter gélt kentem fel. Eddig minden sablont egy rétegben géleztem. Működött, de Dani javaslatára most kétszer gélezek, mert így „illik”. Szóval ecsettel felhordtam az ajtóra a gélt, majd másfél órára magára hagytam, hogy megfelelő állagúra keményedjen a gél. 

Első gélréteg
Maradt egy kis gél, így beleírtam, hogy „Sunny”
Pontosan ugyan úgy néz ki a 2. réteg után is, csak vastagabb a gél
A nagyobb törésekhez széttépet üvegpaplant szórtam, a széleihez pedig üvegvagdalékot. Ezek jobban felveszik a formát, mint a préselt üvegpaplan.

A hosszabb szálak a széttépett üvegpaplan darabok
A rövidebb szálú pedig az üvegvagdalék
Sima, színezetlen poliészter gyantával folytattam a laminálást. Két, néhol három réteg 300 grammos paplant használtam. Folyamatos és mocskos meló, ezért nem tudtam sok képet csinálni. 

Első réteg után
Második réteg után
Vettem pár méter villanyszereléshez használatos csövet, aminek segítségével merevebbé tettem a külső sablont.

A paplanok alatt vannak a csövek
Gyantázás után
Másik szögből
Másnap megfordítottuk a sablonozott ajtót és elkezdtem leszedni róla a tálcát és a maszkolószalagokat.

Megfordítva
Bontás közben
A hotmelt ragasztó formáját is pontosan másolta a gél, ezért egy „tarajos” felület jött létre a hotmelt eltávolítása után. Ezt lecsiszoltam, majd az ajtó szélénél újra feltöltöttem hotmelttel.

A hotmelt nyomai
Lecsiszolva
Hotmelttel feltöltve
A tálca két oldalára építettem egy korlátot maszkolószalagból, hogy a gyanta véletlenül se folyhasson le. A másik két oldalra nem kellett, mivel homorú az egész sablon.

„Korlát” felépítve
Következő lépésben jöhetett a formaleválasztózás. A külső oldalhoz hasonlóan most is a szemi-permanens leválasztót használtam. Három rétegben felhordtam, majd fényesre dörzsöltem a viaszos réteget.

A matt formaleválasztó réteg
Fényesre dörzsölve
A formaleválasztózás minden bizonnyal sikerült, hiszen a megfordítás hatására már az ablaknál látszik, ahogy le akar válni a sablon az üvegfelületről.

A felső részen már kezd elválni a sablon az üvegtől, jól látszik a vonala
Nem maradt más hátra, mint a gyurmázás. Az üveg környékén hatalmas rés tátong, a tükörnél is van mit eltüntetni, azzal kezdtem.

A kitöltendő rés
Alufóliával kitömtem a nagyját, majd a gyurmával elegyengettem a tetejét.

Alufóliával kitömve
Gyurmázva
A képeken látszik egy másik eltüntetendő rész is, a gumitömítés abba a „C” alakú résbe van beledugva gyárilag. Ha oda befolyna a gyanta, akkor soha nem tudnám levenni a sablont az ajtóról. Ezért azt szépen kitöltöttem gyurmával.

Közelebbről
Kitömve gyurmával
Sniccerrel levágva
A mellette lévő rés is eltüntetve
Az üveg környékét hagytam a legvégére. Ettől tartottam a legjobban. Több, mint 2 centi a hézag, amit el kell tüntetnem úgy, hogy kulturáltan nézzen ki. Vágtam egy csík habosított PVC-t, hogy minél kevesebbet kelljen gyurmáznom. A résbe raktam, majd elkezdtem feltölteni és a végén egy késsel kialakítottam a végleges formát.

Az ongró és és egy kevés gyurma a rögzítéshez
Feltöltve
Nem teljesen függőleges, hogy ki tudjam venni a sablonból
Másik oldal
Szerintem egész jól sikerült
Nagyon zsíros a gyurma, ami rengeteg foltot hagyott. Vegyszerekkel nem mertem nekiugrani, nehogy lemarják a formaleválasztó réteget.
Ezennel az ajtó elő van készítve a belső oldal laminálásához.

Jöhet a gélréteg
Ha minden jól megy, akkor a jövő héten a belső oldal sablonozásáról olvashattok és ha minden klappol, akkor szét is fogom tudni nyitni a külső és belső sablont, amik közül sérülésmentesen ki fogom tudni emelni az ajtót.


Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése